7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

15 maja 2015

Bonifacy Dymarczyk - niezapomniany artysta

Bonifacy Dymarczyk - niezapomniany artysta

7 dni
Na scenie kameralnej Teatru im. A. Mickiewicza odbył się Salon Poezji poświęcony Bonifacemu Dymarczykowi - satyrykowi, poecie, inspicjentowi i aktorowi częstochowskiego Teatru.

Bonifacy Dymarczyk, a w zasadzie... Boniek, Bonio (tak zwracali się do niego znajomi i przyjaciele) to postać kultowa w świecie teatru. Swoim talentami mógłby obdzielić kilka osób. Bonio był aktorem i inspicjentem częstochowskiego Teatru. Poetą, satyrykiem, autorem piosenek, adaptatorem sztuk teatralnych, pieśniarzem, a także twórcą filmów krótkometrażowych z gatunku satyry społeczno – politycznej. Jego twórczość literacka obejmuje wiersze, piosenki, słuchowiska radiowe, teksty satyryczne, a także trawestacje znanych utworów (m.in. Stanisława Jachowicza, z których Boniek uczynił mocne i dosadne bajki… dla dorosłych). Miał nieprzeciętną zdolność wychwytywania absurdów rzeczywistości i trafnego ich puentowania. Wiersze i piosenki zapisywał na maszynie lub odręcznie: na kartkach z zeszytu, papierowych serwetkach, na odwrocie scenariuszy teatralnych. Niektóre z nich opatrzył dodatkowo lapidarnymi informacjami np. o godzinie i miejscu, w którym odbędzie się próba, o składzie wykonawczym danego programu. Można też trafić na pospiesznie skreślony miniscenariusz występu, w którym uściślono nawet ewentualny bis i oklaski: „łącznie 3 minuty i 57 sekund”.                                            

Scena była jego żywiołem – czuł się dobrze zarówno na deskach teatralnych, jak i na estradzie studenckiego klubu. Był liderem kabaretu „Adios Muchachos”, z którym dwukrotnie wystąpił na festiwalu studenckim FAMA w Świnoujściu, zdobywając w 1977 r. I nagrodę. Kabaret istniał jeszcze kilkanaście lat, jeden z ostatnich występów odbył się w Częstochowie 1989 roku. Aktorstwo kabaretowe zaprowadziło Bońka w 1982 r. (był wówczas studentem Politechniki Częstochowskiej) do częstochowskiego Teatru, z którym związał się jako inspicjent i aktor.  Dokonał adaptacji wielu bajek, które do dziś grane są z powodzeniem w polskich teatrach. Na częstochowskiej scenie wyreżyserował „Krzesiwo” i „Kota w butach”, zagrał m.in. w „Locie nad kukułczym gniazdem”, „Mayday’ u” i „Oknie na parlament” w reż. Wojciecha Pokory, „Panu Tadeuszu” w reż. Adama Hanuszkiewicza, „Rewizorze” w reż. Marka Mokrowieckiego. Był asystentem reżysera przy realizacji „Balladyny” i „Wesela”, które w częstochowskim Teatrze realizował Adam Hanuszkiewicz.

Plany życiowe i artystyczne okrutnie przerwała niespodziewana śmierć. We wrześniu 2003 r. wracając wieczorem do domu został napadnięty i bestialsko pobity przez nieznanych sprawców, zmarł 10 grudnia 2003 r. 

13 czerwca odbędzie się premiera spektaklu muzycznego zainspirowanego  twórczością Bońka Dymarczyka oraz Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty. Przedstawienie realizują Marzena Lamch – Łoniewska i Adam Łoniewski.

WYMYŚLONA PIOSENKA

Wymyśliłem dzisiaj Ciebie
Twoje oczy, twoje włosy
Klucz żurawi gdzieś na niebie,
Srebrne krople rannej rosy

Wymyśliłem Twoje spojrzenie
Kiedy kroczysz poprzez łąki,
Słońca blaski i promienie
I słowiki i  skowronki.

Wymyśliłem rytm twych kroków
Uśmiech twój i twoje słowa,
Srebrny blask księżyca w mroku,
Jaśmin co się w nocy schował.

Wymyśliłem twoje ręce
Usta, które mówią miłość
Wymyśliłbym jeszcze więcej
Lecz… zebranie się skończyło

B.D.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama