7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

23 kwietnia 2015

Ogromne problemy finansowe Miejskiego Szpitala Zespolonego

Ogromne problemy finansowe Miejskiego Szpitala Zespolonego

7 dni
Radni miasta Częstochowy pożyczyli (z miejskiej kasy) Miejskiemu Szpitalowi Zespolonemu 5 i pół miliona złotych. To znacznie mniej niż wnioskowała do miasta dyrekcja szpitala, która liczyła na wsparcie w wysokości 13,5 mln zł. Ogólny stan zadłużenia już wynosi ponad 100 milionów. Członkowie Rady Społecznej szpitala przyznają: po raz pierwszy mamy do czynienia z tak dramatyczną sytuacją finansową MSZ.

W skład Miejskiego Szpitala Zespolonego wchodzą trzy szpitale, przy: ul. Mirowskiej, ul. Mickiewicza i ul. Bony. Od wielu lat problemy miejskich jednostek służby zdrowia skutecznie zamiatane są pod dywan. Zadłużenie w wysokości ponad 100 milionów złotych nie powstało z dnia na dzień - systematycznie rośnie od 2002 roku. Teraz, gdy sytuacja jest już tragiczna, doraźna pomoc ze strony miasta może być niewystarczająca. Tym bardziej, że w budżecie miasta na 2015 rok nie zostały zarezerwowane dodatkowe środki, które - jak się dziś okazało - są miejskiemu szpitalowi niezbędne do pokrycia bieżących zobowiązań, chociażby inwestycyjnych. Mimo prośby dyrekcji MSZ, miasto znalazło jedynie 5,5 mln zł, zamiast wnioskowanych 13,5 mln. W szpitalach wrze. Personal medyczny obawia się, że dyrekcja MSZ, szukając oszczędności, zacznie likwidować oddziały szpitalne i zwalniać pracowników.

Powodów rosnącego zadłużenia MSZ jest co najmniej kilka, w tym tak zwane nadwykonania, za które Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci oraz niedoszacowanie przez dyrekcję MSZ kontaktu z NFZ. Poza tym, by otrzymać lepszy kontrakt przy najbliższym rozdziale środków, częstochowskie szpitale muszą spełniać rygorystyczne wymagania NFZ-tu. To z kolei wiąże się z kosztowanymi remontami, na które nie ma pieniędzy. MSZ posiłkuje się pożyczkami. Jednym ze źródeł finansowania jest miasto Częstochowa. To najszczęśliwsze dla MSZ rozwiązanie, bowiem miasto może umorzyć dług, czego – w przypadku pożyczek bankowych – żaden bank nie zrobi.

Miejski Szpital Zespolony – co przyznają członkowie Rady szpitala – wydaje więcej niż ma wpływów. Obecny kontrakt z NFZ wynosi około 60 mln zł i jest zbyt niski o jakieś 5 mln zł. Dziś nawet te pieniądze nie byłyby wystarczające. Pojawiają się głosy o celowym pogrążaniu MSZ w kłopoty, by miejskie jednostki służby zdrowia sprywatyzować. Zarówno radni miasta Częstochowy, jaki i członkowie Rady Społecznej nie mają jednak pełnej wiedzy o stanie finansów MSZ.

W najbliższym czasie dyrekcja MSZ ma przedstawić radnym program naprawczy.


Renata R. Kluczna

Komentarze (3)

25 kwietnia 2015

franticu drogi Marszałek szpital już oddał temu nowemu vickowi z PO /podobno jeszcze głupszy coby się zgadzało bo mądry by nie wziął takiego g.../Radę miasta zawiesić a za diety spłacać długi. Rządy koniecznych rozwalą szpitale i ZGM .Winnych miastach sobie poradzili u nas wieczne uwikłania polityczne na nic nie pozwolą przecież przewodniczący Rady też lekarz. Przychodnie udało się sprywatyzować bo też kupił, reszta idzie jak po grudzie,może gdyby nie to nieszczęście nieudaczne -komisarz który zablokował rozpoczęty proces udałoby sie zatrzymać spiralę długów i żadań kolejnych dyrekcji.Ale damy radę koalicja sld-po przy wsparciu pis i mieszkńców l e k i e m na każde zło.


23 kwietnia 2015

Czytam: "Zarówno radni miasta Częstochowy, jaki i członkowie Rady Społecznej nie mają jednak pełnej wiedzy o stanie finansów MSZ". Pytam do jasnej ciasnej co te nieroby robią w tych radach? Wiocha niebywała. Majty opadły i dupa blada. Matyjaszczyk nieudolny cwaniak "prowadzi" miasto do bankructwa. A co robi Marszałek partyjno-szpitalny fachowiec od zaopatrzenia szpitali? Gra w durnia i kasuje szmal, tak jak pozostali towarzysze z ferajny SLDPOPIS.


23 kwietnia 2015

brawo wspaniały dyrektor mianowany przez SLD. Czy wymiana poprzedniego coś dała nam ludziom? O ile zmniejszył dług pan dyrektor wciśnięty tam na siłę przez SLD?


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama