7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

05 listopada 2014

Czemu Polacy emigrują za granicę?

Czemu Polacy emigrują za granicę?

7 dni
Serwis internetowy Poloniusz.pl przeprowadził ostatnio badanie wśród ponad 1000 Polaków planujących pracować za granicą. Ankiecie dotyczyła ich motywacji wyjazdowych. Odpowiadając na pytanie „Czemu chcesz pracować za granicą?”, najwięcej, bo aż 59% respondentów, zaznaczało jedną z dwóch odpowiedzi: „Chcę dorobić / zarobić” oraz „Polska mnie męczy / rozczarowuje”.

- To, że ponad połowa polskich emigrantów opuszcza kraj z powodów finansowych, nie było dla nas niespodzianką – wyjaśnia Łukasz Kuncewicz, szef serwisu Poloniusz.pl, największego portalu z ogłoszeniami o pracę poza Polską. - To, co nas zaskoczyło, to stopień przygnębienia wśród wyjeżdżających. Opcja «Polska mnie męczy / rozczarowuje» była tak samo popularna jak opcja związana z chęcią zarobku. To może być wyraźny sygnał, że decyzja o emigracji nie ma jedynie podłoża finansowego.

Trzecią najpopularniejszą opcją było „W Polsce nie mogę znaleźć pracy”. Ten dramatyczny powód wybrało aż 34% respondentów ankiety. Na kolejnych miejscach uplasowały się „Chcę poznać innych ludzi / inną kulturę” oraz „Nauczę się języka i znajdę lepszą pracę w Polsce”, uzyskując odpowiednio 26% i 17%. - To w sumie budujące, że około jednej trzeciej Polaków wyjeżdża z pozytywnych pobudek (chęć rozwoju, poznania świata). Jest duża szansa, że ci ludzie wrócą do kraju, bogatsi o różnorodne doświadczenia. Z drugiej strony trochę jednak szkoda, że pozostałe dwie trzecie wyjeżdżających nie myśli o wyjeździe w ten sposób – analizuje Łukasz Kuncewicz.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama