7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

09 września 2010

Pod patronatem „7 dni”

7 dni
W świecie koronek

W Galerii Art-Foto Regionalnego Ośrodka Kultury zobaczyć można ciekawą wystawę rękodzieła artystycznego „Zaczarowany świat nici i szydełka”.

Niezwykle pracochłonna ekspozycja koronek Beaty Legierskiej i Ireny Kawulok, wpisuje się w program XIX Krajowej Wystawy Rolniczej i XI Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Obie autorki pochodzą z Istebnej. Sztuki koronkarstwa uczyły się od dziecka. - Mama nauczyła mnie heklowania. Nie było to moje ulubione zajęcie. Koleżanki czekały na mnie na podwórku, a ja musiałam najpierw uheklować serwetkę. Pamiętam, że jako dziecko obiecałam sobie, że nigdy nie będę tego robić, ale stało się inaczej. Już od 16 lat zajmuję się koronką. Uważam, że dzień bez heklowania jest dniem straconym – mówi Beata Legierska. Mistrzyni heklowania z Trójwsi Beskidzkiej ma zbiór koronek powstałych z najstarszych wzorów. Opracowała także wzornik, w którym  zestawione są obok siebie dawne motywy oraz nowe, z ich nazwami gwarowymi. Legierska naprawia i reperuje stare czepce wykonane z najcieńszych nici. Źródłem jej inspiracji jest przyroda oraz archaiczne wzory.
Irena Kawulok koronkarstwo traktuje jako hobby, a także sposób na powiększenie domowego budżetu. Kompozycje kreuje sama, czerpiąc wzory z najstarszych zachowanych dzieł koronczarek istebniańskich. Obecne w jej dziełach elementy wzorów to, m.in. sliwki, japka, listki, winohradki, wisienki i figury geometryczne, o czym można się przekonać, zwiedzając piękną wystawę w ROK-u.
Autorki odnoszą sukcesy w sztuce koronkarstwa. Beata Legierska zajęła I miejsce w konkursie na koronkę koniakowską i haft krzyżykowy, zorganizowanym w 2001 roku w Bielsku-Białej. Otrzymała też I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie  Sztuki Ludowej „A to Polska właśnie”… w Lublinie 2004 roku - konkursie na  najładniejszą koniakowską koronkę. Zdobyła Grand Prix podczas IV Europejskiego Konkursu Sztuki Ludowej „Z nitki i gliny” w Częstochowie w 2009 roku. Otrzymała również stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego. Jej prace można podziwiać na wystawach w kraju i za granicą.
Irena Kawulok eksponuje swoje prace w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej, w Galerii „Na szańcach” w Koniakowie oraz w Galerii „Kukuczka” w Istebnej. W konkursie na „Pamiątkę z Polski” wykonała piękny krawat, wywołując zachwyt jury.
Koronkarstwo to forma zarobku, ale przede wszystkim pasja. - Mam to szczęście, że robię to, co lubię najbardziej – mówi Beata Legierska. Prezentowana w Galerii Art-Foto wystawa, wzbudza uznanie zwiedzających, przekonuje o kreatywności autorek. Efekty pracy Beaty Legierskiej i Ireny Kawulok można podziwiać do 22 września.


Bożena Wieczorek

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama