7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

23 lipca 2014

WRACAMY DO TEMATU: Sobieski w Częstochowie

WRACAMY DO TEMATU: Sobieski w Częstochowie

7 dni
Dziewięć i pół miliona kolorowych krzyżyków z prawie 180 kilometrów nici na płótnie o rozmiarach niemal 5 na 10 metrów robi kolosalne wrażenie. Haftowana replika obrazu Jana Matejki „Jan Sobieski pod Wiedniem” została wystawiona w auli Akademii im. Jana Długosza przy ul. Waszyngtona. Fundacja wspierania kultury, sztuki i tradycji rękodzieła artystycznego im. Królowej Jadwigi długo szukała miejsca, by pokazać obraz mieszkańcom Częstochowy.

Niestety, jak utyskują twórcy repliki „Sobieskiego”, chociaż Urząd Miasta wielokrotnie obiecywał pomoc, nic konkretnego nie udało się z urzędnikami ustalić. O tych perypetiach pisaliśmy w 25 numerze naszego tygodnika. W końcu jednak Fundacji udało się znaleźć godne miejsce. Akademia im Jana Długosza sprawnie pomogła w wyeksponowaniu haftowanego dzieła, w którego tworzenie zaangażowanych było 50 osób tworzących obraz fragment po fragmencie..

– Od razu widać, że to jakaś rzadko spotykana technika, ale trudno odgadnąć jak to dzieło zostało stworzone – mówi zafascynowana żywymi, jaskrawymi kolorami Paulina.

– Trzeba podejść bardzo blisko, dopiero z odległości około trzech metrów widać krzyżyki i wtedy dopiero jest zaskoczenie! – komentuje jej koleżanka Klaudia.

Wyszywany „Jan Sobieski pod Wiedniem” budzi podziw i zdumienie studentów kierunków artystycznych i uczniów liceum plastycznego, którzy przychodzą go oglądać. Nie trzeba jednak być plastykiem, by być pod wrażeniem ogromu płótna i przepychu kolorów. Obraz można oglądać do 13 sierpnia, codziennie nieodpłatnie od godz 10:00 do 17:00. Potem będą go oglądali mieszkańcy innych miast.


hubb

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama