7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

30 czerwca 2014

Przetrwają najtwardsi

7 dni
Czwartego lipca rusza Transjura. Tegoroczny maraton będzie wyjątkowo wymagający. Start jest w Krakowie, a szóstego lipca w Częstochowie powitamy tych, którzy przetrwają.

Niełatwe ścieżki i drogi Jury zweryfikują samowystarczalność zawodników, niedopuszczalna jest bowiem pomoc od osób trzecich. Dodatkową trudnością jest konieczność stałego trzymania się przebiegów szlaków turystycznych. W tym roku jest to głównie Szlak Warowni Jurajskich. Odcinki tras biegnące poza szlakami są dodatkowo specjalnie oznaczone. Udogodnieniem dla zawodników jest natomiast duża ilość punktów kontrolnych zaopatrzonych bogato w wodę, napoje i liczne przekąski. Na zwycięzców czekają dyplomy, medale i puchary, a na wszystkich którzy ukończą swoje trasy - pamiątkowe odciski jurajskiej skały. Dodatkowo zostaną wylosowane dwa markowe notebooki. W tym roku ultramaraton biegowy odbędzie się na trzech dystansach 199 km - dystans „hard”, 165 -  „middle” i 100 km - „basic”. Trasa dla rowerzystów ma natomiast 185 km. Suma tzw. „podejść” na trasie „hard” to aż 4,5 km. Dodatkowo, dla tych, którzy nie chcą opuszczać Częstochowy są przygotowane krótsze warianty: 48 km do przebiegnięcia i 96 km do przejechania rowerem.. Trasy zaczynają się w bazie imprezy w Parku Miniatur Sakralnych na Złotej Górze, prowadzą przez Góry Sokole i okolice Mstowa.

Najstarszy uczestnik imprezy to pan Florian Kropidłowski, który ma 77 lat i jest legendą polskich biegów. Niestety do ukończenia trasy zabrakło mu ostatnim razem niecałych 20 km, bo przypadkowa kontuzja wyeliminowała go z walki. Także kobiety pokazują, że radzą sobie doskonale z arcytrudnymi trasami. Najszybsza, jak dotychczas na dystansie 165 km była Hanna Kurzajczyk, której pokonanie trasy zajęło nieco ponad 30 godzin. Rekord należy do wybitnego ultrabiegacza Macieja Więcka. Wynosi on 20 godzin i 7 minut.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Extreme Sports – specjalizująca się w organizacji imprez na orientację, biegowych i rowerowych, imprez adventure race oraz szkoleń specjalistycznych. Zapisy i Informacje dostępne są na stronie imprezy  www.transjura.pl


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama