7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

23 kwietnia 2014

Z wizytą w zagrodzie edukacyjnej

Z wizytą w zagrodzie edukacyjnej

7 dni
Zagrody edukacyjne cieszą się coraz większym powodzeniem. Gospodarze Agrogospodarstwa Pod Skałką w Przybynowie zaprosili ostatnio nauczycieli z województwa śląskiego, aby zaprezentować im programy edukacyjne.

Wiejskie gospodarstwo, zwierzęta, ogródek z warzywami, sprzęty gospodarstwa domowego, chałupa z końca XIX wieku z oryginalnym wyposażeniem, plus kuźnia, życzliwi gospodarze to wszystko stanowi o sukcesie zagrody w Przybynowie. W ubiegłym roku Agrogospodarstwo Pod Skałką odwiedziło 3500 dzieci, po to, aby poznać, jak kiedyś się pracowało i żyło na wsi.
W 2005 roku w Gminie Żarki powstał Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w kraju. Pomysł spodobał się specjalistom z ośrodka doradztwa rolniczego. To oni zadbali o stworzenie Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych w całym kraju. Ta w Przybynowie funkcjonuje od 2011 roku, a prowadzona jest przez Barbarę i Artura Sochów oraz ich syna Pawła.
- Mamy wiele atrakcji, ale postawiliśmy na realizację dwóch programów edukacyjnych, o mleku i ocalić od zapomnienia – wyjaśnia Barbara Socha. - W ramach pierwszego programu uczymy, skąd się bierze mleko i co można z niego wykonać. Natomiast drugi program realizowany jest w oparciu o oryginalną chałupę i kuźnię.
- To rodzice uwierzyli, że edukacja na wsi, w wiejskiej zagrodzie ma sens. Ja z początku sceptyczny, przekonałem się, że oferta jednak jest dla dzieci interesująca i wywołuje wiele emocji, zabawy i daje wiedzę. Z biegiem lat przybywało atrakcji i gości – mówi Paweł Socha.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama