7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

18 grudnia 2013

Święto CEMEX Polska i społeczności lokalnej

7 dni
Wzorem ubiegłych lat, także i w tym roku CEMEX Polska obchodził tradycyjną Barbórkę. Z okazji święta Barbary, pracownicy zakładów, władz samorządu lokalnego, urzędów powiatowych spotkali się w szerokim gronie, aby uczcić dzień pracowników przemysłu wydobywczego. Nie zabrakło emocji sportowych i kulturalnych, a w trakcie oficjalnej części przyznano odznaczenia górnicze.

W godzinach porannych odbył się Turniej Siatkówki o puchar Prezesa, któremu towarzyszył cel charytatywny. Fundacja CEMEX Budujemy Przyszłość przeznaczyła wsparcie finansowe dla wybranej rodziny z Chełma. Następnie w południe uczestnicy Barbórki spotkali się na akademii w Chełmskim Domu Kultury, którą otworzył przemówieniem Tadeusz Radzięciak, Członek Zarządu ds. Produkcji Cementu i Technologii. Ważnym etapem spotkania było przyznanie odznaczeń górniczych. Oficjalną część Barbórki zakończył występ taneczny dzieci z Chełmskiego Domu Kultury oraz Młodzieżowego Domu Kultury. Swoim koncertem akademię uświetniła również Diana Świder.
Dopełnieniem tradycyjnych uroczystości były spotkania w damskim i męskim gronie na Gwarkach Piwnych dla Panów i Combrze Babskim dla Pań.

Ważna tradycja
CEMEX Polska szczególnie kultywuje tradycje górnicze. Firma posiada 9 kopalni kruszyw rozmieszczonych na terenie całego kraju, w tym kopalnię odkrywkową kredy w Chełmie. Początek eksploatacji chełmskich złóż kredy datuje się na 1924 rok. CEMEX Polska, szanując święto swoich pracowników, specjalnie dla nich organizuje tradycyjne barbórkowe spotkanie.

Barbórka jest jednym z najwierniej zachowanych świąt. Wśród elementów tradycji górniczej wymienić można: wierzenie w legendarnego Skarbka – ducha kopalnianych podziemi, a także przywiązanie do górniczych barw, godła oraz samej patronki – Świętej Barbary, która od wieków nieprzerwanie stoi na straży bezpieczeństwa i powodzenia pracowników kopalni.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama