7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

23 listopada 2013

Radni PO: obniżyliśmy podatki

7 dni
"Klub Radnych Platformy Obywatelskiej RP w Częstochowie pragnie poinformować, że podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Częstochowy wystąpił z poprawkami do prezydenckich projektów uchwał w sprawie podatków, które zostały wspólnie złożone wraz z Klubem Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Częstochowie oraz poparte przez radnych niezrzeszonych.

Informujemy, że w wyniku tych działań doprowadziliśmy do skutecznego i znacznego obniżenia podatków dla przedsiębiorców oraz mieszkańców Częstochowy.

Dzięki naszym poprawkom około 10 milionów złotych zostanie w portfelach częstochowskich przedsiębiorców. Jako Platforma Obywatelska wychodzimy z założenia, że lepiej te pieniądze wykorzystają przedsiębiorcy niż miejscy urzędnicy. Z analiz wynika, iż propozycje ulg przedstawione przez Prezydenta nie przyniosły oczekiwanego skutku. Warto wymienić chociażby uchwałę z 31 stycznia 2013 roku w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości w zakresie pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji technologicznych związanych z tworzeniem nowych miejsc pracy, z której nie skorzystał od dnia jej obowiązywania żaden przedsiębiorca (!)

W przypadku projektu uchwały dotyczącego przyznania ulg z uwagi na trudną sytuację gospodarczą wystąpiło o obniżenie czynszu o 3O% zaledwie trzech najemców. Również te ulgi nie okazały się skuteczne, gdyż najemcy otrzymali odmowę obniżki. To dot. także obniżki czynszów z uwagi na remonty drogowe, co w naszym przekonaniu wskazuje na zbyt późne wprowadzenie takowych ulg w stosunku do przedsiębiorców prowadzących swoją działalność w Alejach NMP.

Wobec powyższego, Klub Radnych Platformy Obywatelskiej RP w Częstochowie podjął stosowne działania, by ulgi w Częstochowie były skuteczne, a nie ,,papierowe". Wprowadziliśmy poprawki do podatków od nieruchomości oraz podatków transportowych. Warto podkreślić, że wymienione stawki podatkowe były przez Prezydenta Miasta zaproponowane na prawie najwyższym dopuszczalnym poziomie.

Podatek od środków transportowych dla przedsiębiorców był praktycznie najwyższy w kraju np. propozycja Pana Prezydenta dot. pojazdów 3-osiowych do 29 ton wynosiła 3.090 zł przy maksymalnej dopuszczalnej stawce 3097,68 zł. Dla porównania w Katowicach jest to kwota 1.38O zł. Po naszej poprawce kwota w Częstochowie uległa dwukrotnemu zmniejszeniu do wysokości 1.400 zł. Podobnie postąpiliśmy w pozostałych pozycjach dot. podatku od środków transportowych w naszym mieście, co spowodowało obniżenie o ponad 50% w stosunku do propozycji Prezydenta, co jest wymierną korzyścią dla rodzimych przedsiębiorców i pozwoli im skutecznie inwestować i rozwijać swoje firmy.

W odniesieniu do podatku od nieruchomości zaproponowaliśmy trzy zmiany, które w stosunku do prezydenckiego projektu również spowodowały obniżenie obciążeń podatkowych:

- od budynków mieszkalnych lub ich części- 0,70 zł l m2

- od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 22,00 zł l m2

- od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób

zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - O,80 zł 1 m2

Uchwalone przez nas podatki to realna pomoc dla przedsiębiorców i mieszkańców Częstochowy.

Klub Radnych
Platformy Obywatelskiej RP
w Częstochowie".

 Komentarze (6)

25 listopada 2013

Widzę, że chłopaki od Mataczyka dostali polecenie służbowe, żeby wpisywać się na forum 7dni. To miło, to miło :) Obniżenie podatków to znakomity ruch, bo to przełoży się na konkretne kwoty, które zostaną w kieszeni częstochowskich przedsiębiorców - przecież to oni płacą najwięcej. brawo Rada Miasta - im więcej takich działań, tym prędzej pozbędziemy się stąd tego czerwono-rudego tałatajstwa


25 listopada 2013

To wielki sukces, że wreszcie realnie wspiera się przedsiębiorców częstochowskich... Pytasz jak znaleźć te 10 mln zł, to proste jak konstrukcja cepa. Zwolnić paru darmozjadów z urzędu miasta, spółek komunalnych i agencji. Masz proste wyliczenie: na przykład taki zastępca Marszałek J. - ok. 210 tys. zł rocznie czy członek zarządu agencji rozwoju regionalnego Szczeszek P. - ok. 175 tys. zł, sekretarz miasta plus paru podobnych "kierowników", a to z PUPu czy MOSiRu, których braku nikt nawet nie zauważy i uzbiera się spokojnie 1 melon albo nawet dwa. Do tego dodaj zmniejszenie zatrudnienia w urzędzie miasta o zaledwie 10-12 % czyli jakieś 80-100 etatów, a można by śmiało o więcej bez uszczerbku dla jakości "dokonań" naszej biurokracji, i masz kolejne 4 bańki. Razem to już masz 6 melonów zł oszczędności. Nie lamentuj zatem koleś nad biednym SLD...


25 listopada 2013

Idź do Marszałka albo Balta dołoży ci ze dwie stówy miesięcznie i będzie gites...albo Matyjaszczyk w ramach programów zdrowotnych ulży ci w bólu istnienia...


25 listopada 2013

Sukces - obniżyli podatki po kilka groszy, których żaden przedsiębiorca nie odczuje. Za to koszt dla miasta to 10 MLN ZŁ!!!!!! Ciekawe skąd teraz wezmą te pieniądze. Za te miliony, które PO zabrała z kasy miejskiej pewnie prezydent wyremontowałby kolejne drogi albo wybudował kilka boisk. PO i PIS mają powód do dumy!


24 listopada 2013

A co mnie obchodzą przedsiębiorcy, PO obniżyła im podatki bo dostała pewnie łapówkę. a ja zarabiam 1500 zł miesięcznie u pasibrzuch który jeździ merolem i któremu obniżyliście podatki. Mam was gdzieś!


23 listopada 2013

No, wreszcie obudzili się częstochowscy radni VI kadencji... wreszcie zaczęli myśleć, analizować fakty, choćby dane o nieskuteczności proponowanych przez Matyjaszczyka i jego doradczynię Kuklę Wandę, ulg podatkowych dla przedsiębiorców (a ile było szumu i bicia piany i „śniadania przedsiębiorców”, i konferencje prasowe, a tu wychodzi na to że doradczyni Matyjaszczyka p. Kukla to specjalistka od „papierowych” ulg podatkowych), czy dane o wysokości stawek podatków od środków transportowych w innych miastach. Wreszcie skutecznie zaoponowali mętnej argumentacji i ściemie Matyjaszczyka i jego służb finansowych. Szkoda tylko, że tak późno, przy ostatnim w VI kadencji projekcie budżetu na 2014. To mogła być zupełnie inna kadencja - przy merytorycznej kontroli poczynań Matyjaszczyka przez radnych mogła powstać sensowna polityka miejska. A tak mamy zero myśli w dłuższej perspektywie − typowe nieudolne urzędnicze międlenie czyli nawijanie bawełny i zawstydzający Matyjaszczyka i... radnych wynik rankingu miast polskich. Na 23 badane największe miasta polskie Częstochowa − w oczach swoich mieszkańców − uplasowała się na przedostatniej 22. pozycji, przed Radomiem. To skala upadku miasta, to również realna ocena, dokonana przez mieszkańców, administracji Matyjaszczyka i jego poprzedników. http://wyborcza.pl/piatekekstra/1,134664,14990482,Jak_zamieszkac__to_tylko_w_Gdyni__we_Wroclawiu_lub.html#TRNajCzytSST http://czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,14990332,Sondaz_prezydencki__Gazety___Matyjaszczyk_wygrywa_.html


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama