7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

02 października 2013

Czytelnicy nakładają śmieciowe kary - 2

7 dni
Mieszkańcy Częstochowy żywo zareagowali na nasz apel o wskazywanie negatywnych przykładów wdrażania w życie ustawy "śmieciowej". Archiwizować będziemy wszystkie nieprawidłowości, co pozwoli nam wyliczyć częściowe chociaż kary, które miasto powinno nałożyć na firmę odbierającą śmieci od mieszkańców.
Co tydzień publikować będziemy uwagi częstochowian.

"Rozumiem, że na początku zawsze może być trochę zamieszania, ale z tego co się słyszy i czytam, to włodarze Częstochowy znowu się nie wykazali. Czy zawsze musimy być najgorsi? Urząd miasta umywa ręce, bo sprawy logistyczne przekazał CzPK. Najpierw do mieszkańców nie dotarły informacje o tym, co ich będzie czekać, a teraz nie ma informacji (nie dla wszystkich, trzeba mieć internet) na temat gdzie płacić, na jakie konto itd. Mądry zawsze się dowie – ktoś powie, ale to mam zagwarantowało miasto, że będzie umiejętnie umiało przeprowadzić swoje rewolucje i odpowiednio o nich informować. Wtedy nie byłoby tyle rozczarowanych osób. Ja zadeklarowałam, że będę segregować śmieci, od lat to robię, choć do tej pory nikt mnie o to nie prosił, a teraz kiedy mogę mieć za to ulgi to i tak będę płacić więcej niż do tej pory. A odbiorcy śmieci dodatkowo uprzykrzają mi życie nowymi harmonogramami odbioru różnego rodzaju odpadów np. plastik w środę, papier w czwartek co dwa tygodnie, metal w trzeci poniedziałek miesiąca itp. itd. Mogłoby tak być, gdyby śmieci odbierane były terminowo, a tak ciągle na ulicy stoją jakieś worki, bo odbiór stale się opóźnia o kilka dni. Widać, że nie jesteśmy przygotowani. Na zachodzie firmy zajmujące się śmieciami płacą mieszkańcom za ich posegregowanie. U nas korzystają na tym tylko przedsiębiorcy, którzy posegregowane śmieci mogą sprzedać.
Firmy prywatne zajmujące się recyklingiem sprawniej zajęłyby się naszymi odpadami niż firma, która wygrała przetarg na wywóz śmieci.
Co z mieszkańcami bloków, gdzie są mieszkania tak zwane wydzielone tzn. własnościowe z wykupionym gruntem. Nie są traktowani, jak mieszkańcy domków jednorodzinnych, a powinni. Spółdzielni nie interesuje, jak i gdzie mają dokonywać wpłat. Pytam jeszcze, co z osobami niepełnosprawnymi, które nie mają dostępu do internetu, które często nie wychodzą z domów, jak mają się dowiedzieć, jak i na jakie konto płacić. Powinny być książeczki poroznoszone.
Szkoda, że znowu sobie nie poradziliśmy i znowu fama o tym idzie w świat. Jeżeli samemu nie ma się doświadczenia to korzysta się z pomysłów tych, którzy już to zrobili, i im się udało"

Z informacji od Czytelniczki wynika, że firma odbierająca śmieci nie przyjeżdża zgodnie z harmonogramem, poza tym nie zabiera odpadów, które są w workach. Art.12 umowy miasta Częstochowy z firmą Remondis dotyczy kar umownych. Przeliczmy więc, w jakie wysokości powinna być naliczona kara za nieodebranie odpadów oraz za nieuprzątnięcie śmieci w workach.
Odbiór odpadów Czytelniczki (biodegradowalne, posegregowane, zmieszane) powinien być wykonany 11 razy w ciągu trzech miesięcy (lipiec, sierpień, wrzesień 2013). Żaden nie odbył się terminowo.
Art. 12 f). umowy
11 odbiorów x 100 zł = 1.100,00 zł
art. 12 i). umowy
11 odbiorów x 100 zł = 1.100,00 zł
Razem = 2.200,00 zł


Renata R.Kluczna

Komentarze (1)

02 października 2013

A ten gawędziarz, niedorajda raczej, vicek Soborak z urzędu miasta mówi na ostatniej sesji rady miasta: „- Jestem gotowy do współpracy - mówił wiceprezydent Mirosław Soborak. - Nie będę szedł na przekór logice. Poczekajmy ten miesiąc i się przygotujmy do zmian”. Wielki Logik – żałośnie śmieszny facio. Śmieciarstwo, również mentalne, powszednieje.


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama