7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

25 czerwca 2013

Mleczgal nie istnieje

 Mleczgal nie istnieje

7 dni
Szukasz jogurtu Mleczgalu? Nic z tego. Częstochowska Spółdzielnia Mleczarska już nie istnieje. Cóż, gospodarcza mapa Częstochowy kurczy się...

- Kupuję częstochowski produkt, a pani mi mówi, że z Sosnowca? - dziwią się mieszkańcy.

Od stycznia 2013 roku SM Mleczgal jest w likwidacji. Likwidatorem została była wiceprezes spółdzielni – Katarzyna Krakowiak. Czy to znaczy, że na półkach sklepowych nie możemy już znaleźć serka waniliowego, mleka półtłustego czy owocowego jogurtu? Częstochowskiego już nie, ale przywiezionego z Sosnowca – jak najbardziej. To oczywiście nie oznacza, że firma Mleczgal przeniosła się na południe. Pod logiem naszej mleczarni produkcję prowadzi Jogser (powiązany z Łowiczem). Firma z Sosnowca nabyła znak częstochowskiej mleczarni i używa go na swoich produktach. - To cud gospodarczy. Mleczgal nie produkuje, co więcej – nie istnieje, a jego produkty są dostępne na rynku – twierdzi były pracownik. A co na ten temat myślą sami konsumenci? - Być może to tylko złudzenie, ale odczuwam podwójny niesmak. Po pierwsze serek smakuje zupełnie inaczej, a po drugie – to tak, jakby producent podszywał się pod częstochowską firmę – mówi częstochowianka.

Zazwyczaj do likwidacji zakładu dochodzi wówczas, gdy przedsiębiorstwo nie może znaleźć rynku zbytu. W przypadku Mleczgalu rozpoznawalna marka i wieloletnia tradycja zapewniały popyt. - Niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego w 2011 roku dział handlowy spółdzielni oddano konkurencji? To Łowicz miał sprzedawać nasze produkty, co z oczywistych powodów nie mogło się udać. A potem to już się wszystko posypało – mówi były pracownik. Bardzo wiele do myślenia pozostawia fakt, że firma przestaje istnieć nie z powodu długów, bo wówczas ogłoszono by jej upadłość, a postawiono ją w stan likwidacji. Konkurencji to na rękę.  

Istniejący od 1947 roku zakład w swym najlepszym okresie (tj. w latach 80.) zatrudniał ponad 400 pracowników, po 2000 roku – już tylko 175. Z roku na rok zarząd stopniowo zmniejszał zatrudnienie. Jenak nie tylko o pracowników chodzi. Na upadku Mleczgalu stracili członkowie spółdzielni, ale też okoliczni rolnicy, dla których zakład był głównym miejscem zbytu. - Dla mnie ta sprawa w ogóle śmierdzi. I powinny się nią zająć służby antykorupcyjne. Kto sprzedaje logo bez technologii produkcji? Kto kupił urządzenia i maszyny? Bo hale produkcyjne stoją dziś puste... Czy jest już nowy właściciel budynków i ziemi? Wszystko utrzymane jest w wielkiej tajemnicy... - mówi była pracownica.

Nic dziwnego, że przez pracowników przemawia żal, bo przecież to bardzo dobrze wyszkolona kadra, która rzemiosła nauczyła się w już nieistniejących szkołach mleczarskich, ale nie ma już szans na zatrudnienie w wyuczonej branży.

W tym roku SM Mleczgal obchodziłaby 66 lat istnienia.


Renata R. Kluczna

Komentarze (8)

04 maja 2018

cala wine ponosza zwiazki zawodowe ktore utworzyly sie do obrony prezesa ktory mial na celu zniszczenie zakladu


10 sierpnia 2016

@Gghd Pisdzielstwo i pisdzielce lepsze...


29 lipca 2016

Podziekujmy PO !!!


05 lipca 2013

U nas w mieście preferuje się firmy spoza Częstochowy a nawet zagraniczne. Magistrat walczy o strefę przemysłową by firmy które u nas otworzą działalność mogły... nie płacić podatków.


27 czerwca 2013

Jeśli to możliwe, prosimy o więcej informacji o upadku naszego Mleczgalu.


26 czerwca 2013

Kolejny zakład pracy z niewiadomych przyczyn zlikwidowany w Częstochowie. Jak można sprzedawać coś co już nie jest produkowane!? To jest zwykłe "nabijanie klienta w butelkę".


26 czerwca 2013

Czuję się oszukana jako klient, który od wielu lat był wierny wyrobom swojej częstochowskiej mleczarni. Produkty miały kilkudniowe terminy ważności dzięki czemu były znakomitej jakości: śmietana, masło, sery, serki, kefir, jogurt. Po przeczytaniu powyższego artykułu rozumiem dlaczego wyroby SM Mleczgal nie są tak dobre jak parę miesięcy wcześniej. Jak można było dopuścić do likwidacji tak dobrego zakładu mleczarskiego?????


25 czerwca 2013

Odtworzyć Walne Zebranie Delegatów SM Mleczgal z stycznia i lutego 2013 r. to włosy same na głowie staną bez używania żelu.


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama