7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

15 marca 2013

Nowy biznes SLD

Nowy biznes SLD

7 dni
Kto tak naprawdę chce kupić spółkę Elsen? Wójtowie – niekoniecznie, Wodociągi Częstochowskie – niechętnie, za to bardzo zainteresowani są politycy SLD, wiceprezydent Częstochowy Marszałek i radny Niesmaczny.

Już dawno o żadnej firmie nie było tak głośno, jak w ostatnim czasie jest o Elsenie. Spółka ta należy do Operatora ARP, który zarządza mieniem po upadłej Hucie Częstochowa. Elsen jest dostawcą ciepła, prądu i innych mediów dla podmiotów działających na terenach pohutniczych. Kilka tygodni temu Wodociągi Częstochowskie wraz z Elektrociepłownią Andrychów wyraziły chęć zakupienia Elsenu. Zgłoszenie nieoczekiwanych inwestorów wywołało sporo kontrowersji. Zdaniem związków zawodowych kupującym powinien być ISD Huta Częstochowa. A tu niespodzianka... O zakup zabiegają Wodociągi Częstochowskie, których większościowe udziały posiada miasto Częstochowa. Jest jeszcze kilku innych, choć mniejszych właścicieli, np. Olsztyn, Poczesna, Rędziny. Wójtowie tych gmin nie kryli ani zaskoczenia propozycją władz miasta Częstochowy, ani oburzenia tym, że Niesmaczny i Marszałek bez skrępowania naciskali na zarząd Wodociągów, aby ten starał się o zakup Elsenu.   

Po co Wodociągom Elsen?

Jednym z argumentów stawianych przez Marszałka i Niesmacznego był zamiar ratowania Elsenu przed upadłością. W krótkich wywiadach potwierdzał to także prezes Wodociagów, Andrzej Babczyński. Szybko jednak zachorował i dziś nie sposób sprawdzić, czy zdania nie zmienił. Inną opinię w tym temacie ma właściciel Elsenu – Operator. W jednym z dokumentów czytamy: „W odniesieniu do wskazanego zagrożenia likwidacji Zakładu Elektroenergetycznego H. Cz. ELSEN S.A., Zarząd „Operator ARP” Sp. z o.o. informuje, iż ryzyko likwidacji  lub upadłości spółki ELSEN aktualnie nie występuje. Przekazywane przez inwestora informacje o bardzo trudnej sytuacji ekonomiczno-finansowej zakładu ELSEN są typowym zabiegiem negocjacyjnym. Rozpowszechniana na tej podstawie informacja o likwidacji spółki ELSEN jest nieprawdziwa i niekorzystna dla spółki ELSEN”. 

Co z tego wynika? Zdaniem obecnego właściciela inwestor (tj. Wodociągi Częstochowskie i Elektrociepłownia Andrychów) manipuluje informacjami w sprawie Elsenu. Jest to jeden ze sposobów zaniżania wartości spółki skarbu państwa. Niemały udział w tym procederze mają Marszałek i Niesmaczny. Redakcja Tygodnika „7dni” próbowała skontaktować się z panami, by porozmawiać o tej sprawie. Radny Niesmaczny nie odbiera telefonu (notorycznie), a wiceprezydent Marszałek „nie czuje się zobowiązany występować w imieniu miasta”.

Zarząd spółki Elsen nie może udzielać informacji w sprawie własnej sprzedaży. Wiadomo natomiast, że spółka ma problemy finansowe, które w dużej mierze wynikają z ogólnego kryzysu gospodarczego. Z całą pewnością jest to firma perspektywiczna, pod warunkiem jednak, że zostaną zagospodarowane tereny inwestycyjne, a ona sama zostania zrestrukturyzowana. Czarny pijar ma służyć zaniżeniu wartości spółki, chociaż nie tak dawno zarząd zainwestował w zieloną energię kilkanaście milionów złotych.

Cały interes kupna spółki skarbu państwa trąci nieuczciwością. Tak naprawdę nie wiadomo, po co Wodociągom i miastu Częstochowa Elsen. Do tematu niebawem powrócimy.


Renata R. Kluczna

Komentarze (7)

21 maja 2013

„7 Dni” w artykule pt. „Nowy biznes SLD”,


19 marca 2013

@wisnia.janek.wisnia@gmail.com "Może" jest głębokie i szerokie, weź ty wiśnia nie kompromituj się bo wstyd Matyjaszczykowi przynosisz.


19 marca 2013

Widzę, że w komentarzach bojówki prezydenta się pojawiły. Niech zgadnę - młodzieżówka SLD? A może ktoś z decydentów sam klika po godzinach? Pozdrawiam chłopców z czerwonej brygady środkowym palcem - wasz czas się kończy...


18 marca 2013

Co złego w tym, że Częstochowską spółkę kupuje Częstochowska spółka?? Może w ten sposób miasto zyska atrakcyjne tereny pod nowych inwestorów a to może być szansa na znalezienie nowych miejsc pracy przez Częstochowian


18 marca 2013

@plotkara@onet.pl ... masz mózg to kombinuj? O jakich "terenach pohutniczych" chrzanisz... o "handlu" spółką "Elsen" tu się pisze? I dla kogo to jest "fajny pomysł"?


18 marca 2013

Fajny pomysł na przejęcie terenów pohutniczych przez miasto w końcu może miasto coś na tym zyska może znajdą się jacyś inwestorzy ,którzy swój kapitał włożą w Częstochowę i ludzie będą mieli nowe miejsca pracy


15 marca 2013

Będziemy pilnowali tych skurwieli! –„rzucił Devin wybałuszając przymrużone zwykle oczy. Była to jedna z niewielu okazji, kiedy ktokolwiek mógł poznać kolor jego tęczówek. Były zielone jak wytarte spodnie Fynna… ...rybak wziął solidne dwa łyki, grdyka zareagowała w podskokach...” Wymiar sprawiedliwości zaczyna działać w Polsce: „Były ordynator urologii szpitala w Busku spędzi w więzieniu cztery lata. Przed sądem odpowiadał między innymi za gwałt, molestowanie i przyjmowanie łapówek”.


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama