7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

01 lutego 2013

Jest już pierwsza publikacja wykazu głosowań

7 dni
Ostatnia sesja Rady Miasta (31 stycznia) zainaugurowała erę elektronicznej, a co najważniejsze  imiennej rejestracji głosowań częstochowskich samorządowców. Dzięki temu niezmiernie ułatwiony zostanie dostęp do informacji publicznej. Kiedy jednak mieszkańcy będą mieli internetowy wgląd w wyniki głosowań? Już dzisiaj!

Wykaz głosowań jest dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (bip.czestochowa.pl) w zakładce XXXI sesji Rady Miasta. Wykaz znajduje się w załącznikach pod porządkiem obrad. 

Długo oczekiwane urządzenie do imiennego liczenia głosów sprawdziło się bez większych problemów technicznych i tym samym zreformowało dotychczasowy system głosowania. Wprawdzie podczas decydowania radni nadal podnoszą ręce, ale jednocześnie muszą nacisnąć odpowiedni przycisk na osobistym pilocie („za”, „przeciw” „wstrzymuję się”). Po zakończeniu procedury oczom zgromadzonych ukazuje się graficzny wykres oraz imienna lista głosowania.

Na elektroniczny rejestr głosowań czekaliśmy długo, ale na pewno było warto. Do tej pory mieszkańcy mogli się dowiadywać o decyzjach radnych przede wszystkim z mediów. Protokoły z obrad sesji publikowane są na stronie BIP-u po zakończeniu całego procesu legislacyjnego, co trwa niestety długo – na ten moment nie mamy możliwości elektronicznego wglądu w tego rodzaju dokument ani z sesji wczorajszej, ani nawet z grudniowej! Publikacja imiennej listy głosowań umożliwia zatem o wiele szybszy dostęp do informacji o tym, która uchwała została przyjęta, jaka odrzucona i dzięki komu takie decyzje zostały podjęte.


IM

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama