7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

10 stycznia 2013

Pomóżmy chorym na białaczkę

7 dni
W października ubiegłego roku u Łukasza zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną. Obecnie przechodzi chemioterapię, ale dla uratowania jego życia potrzebne jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Rodzice Łukasza proszą o pomoc ludzi dobrej woli – 20 stycznia, w dzień dawcy szpiku, będziemy mogli okazać wsparcie nie tylko jemu, ale i innym chorym na białaczkę.

20 stycznia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP na ul. Bialskiej odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

-Z całego serca prosimy wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcieliby ofiarować cząstkę siebie naszemu synowi, bądź innemu choremu na białaczkę, o zarejestrowanie się w bazie potencjalnych dawców szpiku – apelują rodzice Łukasza, Krystyna i Janusz Michalscy.

W Polsce, co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku od dawcy. Rejestrując się jako potencjalny dawca szpiku, możemy uratować komuś życie. Im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP, ul. Bialska 104/118 (pawilon D, II piętro), 20 stycznia, godz. 11:00-17.00.

Więcej informacji: www.dkms.pl.


IM

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama