7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

11 grudnia 2012

Nie wiedział, więc nie powiedział

7 dni
Wczoraj w starostwie powiatowym w Częstochowie doszło do niecodziennego spotkania. Przedstawiciele władz miasta oraz gmin ościennych rozmawiali na temat nowych przepisów związanych z ustawą „śmieciową”. Ekspertem był reprezentant Ministerstwa Środowiska.

Podczas debaty prawnik z Warszawy przyznał, iż niewykluczone są zmiany w ustawie. Przede wszystkim ministerstwo będzie dążyło do wydłużenia czasu wejścia w życie przepisów. Dziś ustawa mówi, że nowe zasady mają być przez gminy realizowane nie później niż od 1 lipca 2013. Wiadomo natomiast, że większość gmin nie zdąży. Ponadto przedstawiciel ministerstwa zasugerował, iż zmiany dotyczyć mogą metod naliczania opłat za odbiór i składowanie śmieci. Obecnie ustawa przewiduje tylko jeden rodzaj metody na terenie danej gminy. Dla przykładu, jeśli władze gminne zdecydowały o naliczaniu podatku "śmieciowego" od osoby, to mieszkańcy całej gminy muszą być rozliczani na podstawie wyłącznie tej metody. Ustawa dziś nie uwzględnia, by mieszkańcy bloków płacili za śmieci według zużycia wody, a mieszkańcy domków jednorodzinnych – od osoby. Innymi słowy nie ma możliwości mieszania metod.

Te dwie zmiany są – podobno - przedmiotem debaty ministerialnych urzędników.

Niezależnie od prac legislacyjnych i planów ministerstwa, gminy obowiązują zapisy istniejące, a więc ustawa w obecnym kształcie.


red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama