7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

09 grudnia 2012

Najgorsza sesja radnych w dziejach Częstochowy

7 dni
Piątkowa sesja Rady Miasta należała do najbardziej nerwowych, chaotycznych i nieprzewidywalnych od początku rządów SLD. Nad emocjami nie panował sztab Matyjaszczyka, radni i przede wszystkim zebrani w sali sesyjnej mieszkańcy Częstochowy.

Sporo zamieszanie wywołali pensjonariusze ośrodków pomocy, dla których przekazanie placówek poległych dotychczas MOPS-owi organizacjom pozarządowym, jest nie do przyjęcia. Temat nie był przewidziany w porządku obrad, stąd przesunął wszystkie zaplanowane punkty harmonogramu sesji o kilka godzin.
Gorąco zrobiło się około południa, gdy radni przystąpili do pakietu głosowań nad systemem gospodarki odpadami. Chodziło m.in. o przekazanie Częstochowskiemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu obowiązku utrzymania czystości i porządku w Częstochowie oraz ustalenie metody i stawki opłaty za gospodarowanie odpadami. Radni nie potrafili dojść do porozumienia mimo apeli prezydenta o podjęcie decyzji i przegłosowanie ustalonych punktów. Z sali padały do Matyjaszczyka i jego zastępców pytania o dokładne wskazanie, co składa się na podane przez urzędników opłaty. Ile w kwocie 6,11 za metr sześcienny w przypadku metody od zużycia wody jest kosztów transportu, segregowania, składowania i administracji? Większość niewiadomych pozostała nimi do końca sesji. Radni nie przegłosowali uchwał o gospodarce odpadami. Będą musieli to zrobić podczas ostatniej sesji tego roku zaplanowanej na 28 grudnia. Jeśli tego nie zrobią, zrobi to za nich wojewoda i to on ustali, według której metody będziemy w Częstochowie rozliczani (od wody, od osoby, od gospodarstwa, od powierzchni).
Tematy budżetowe też nie zostały przez radnych przyjęte. Urzędnicy Matyjaszczyka przypuszczają, że najbliższa sesja przyniesie rozwiązanie wszystkich, pozostawionych w zawieszeniu uchwał. Niektórzy radni powątpiewali, padła więc propozycja, by przed końcem roku odbyły się dwie sesje, nie jedna. Żadnych konstruktywnych decyzji jednak nie podjęto.


rr

Komentarze (1)

10 grudnia 2012

Czytam: "Najgorsza sesja radnych w dziejach Częstochowy"... Czytam autokompromitacje radnych częstochowskich VI kadencji w cyklu 7.dni: "Jak kupić radnego?" Czytam o "wyciągniętych z kapelusza Matyjaszczyka"... Wieje grozą - mentalna wiocha i nieodpowiedzialna amatorszczyzna na koszt częstochowskiego podatnika.


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama