7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

25 września 2012

EkoCzęstochowa

EkoCzęstochowa

7 dni
Oszczędzaj energię gotując pod przykrywką, by zminimalizować jej zużycie i zamiast tradycyjnych żarówek stosuj te energooszczędne, aby zmniejszyć swój rachunek za światło nawet o 90%! Takie i inne hasła głosi najnowsza wystawa zorganizowana przez Fundację Ekorozwoju i Polskie Koleje Państwowe.

Od 20 września na dworcu głównym w Częstochowie mieszkańcy miasta mogą podziwiać ekspozycję „Gmina z klimatem”. Wystawa jest częścią ogólnopolskiej kampanii Fundacji EkoRozwoju w ramach projektu „Klimatyczna Energia”. Celem programu jest promocja proekologicznych działań obejmujących użytkowanie energii i ochrony klimatu. Fundacja w ramach tych przedsięwzięć, w 2011 roku, zorganizowała konkurs, którego zadaniem było wyłonienie gminy lub miasta, które najefektywniej przyczyniło się do oszczędności energii i  ochrony klimatu, a także do edukacji i promocji w zakresie ekologii oraz wyróżniło się innowacyjnym pomysłem. Spośród 27 nadesłanych zgłoszeń wyłoniono 7 laureatów konkursu. W grupie zwycięzców znalazła się również Częstochowa.

Na wystawie „Gmina z klimatem” można zapoznać się z plakatami obrazującymi przedsięwzięcia laureatów konkursu. Środowiska siedmiu gmin: Tarnów, Legnica, Niepołomnice, Piaseczno, Szczawnica, Częstochowa oraz nagrodzona główną nagrodą Bielsko-Biała, pokazują jak działać na rzecz oszczędności energii i pozyskiwania jej ze źródeł odnawialnych. Częstochowa odznaczyła się programem zmniejszenia zużycia energii połączonym z termomodernizacją. W 121 gminnych obiektach oświatowych, ograniczono emisję gazów cieplarnianych o ponad 20%, przyczyniając się tym do dostarczania czystego ciepła do szkół.

Na przedstawionych plakatach ekspozycji można zapoznać się z ciekawostkami, które przyczyniają się m. in. do zminimalizowania zmian  klimatycznych, np.: wyłączanie urządzeń z prądu zamiast ciągłego podtrzymywania zasilania, aby tym zaoszczędzić nawet 100 zł rocznie, wspomniane wcześniej stosowanie energooszczędnych żarówek czy zrezygnowanie z auta na rzecz jazdy rowerem.

Cała wystawa prezentuje się dosyć interesująco. Jest barwna i z pewnością przyciągnie mnóstwo ludzi, tym bardziej, że jej przedmiot dotyczy wszystkich bez wyjątku. Wiedza tam przedstawiona pozwoli każdemu żyć ekologicznie i oszczędnie. Warto więc przyjść i przekonać się na własne oczy.

Ekspozycję można oglądać do 12 października na częstochowskim dworcu kolejowym.


EP

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama