7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

14 września 2012

Przegląd kulturalny

7 dni
Szarogęsi się jesienna pogoda, a kultura w mieście rozkwita po wakacyjnej posusze – coś się zaczyna, coś kończy. Studencki teatr „naJana” otworzy sezon artystyczny premierą, powoli dobiega końca Free Art Fest w Teatrze From Poland, a Park Miniatur w kabaretowo-koncertowym stylu pożegna lato. Piątkowy wieczór zapowiada się ciekawie. Na weekend zachęcamy do wyjazdu w region na festiwal bluesa oraz na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.

Teatralnie
O godz. 17.00 w OPK „Gaude Mater” wystąpi Studenckie Koło Teatralne „naJana” z premierowym pokazem spektaklu „Pozytywka” w reżyserii Jakuba Jury. Sztuka zapowiada się tajemniczo – akcja ma się rozgrywać tu, tam, wszędzie, gdzieś na zwyczajnej osiedlowej piaskownicy. Będzie o niezwyczajności zaklętej w zwyczajnych ludziach, wyjątkowości domagającej się wyzwolenia. Wstęp wolny.
Muzycznie
O godz. 18.00 w ramach III Free Art Fest from Poland odbędzie się przegląd zespołów muzycznych w kategorii „Free”. Wystąpią zespoły częstochowskie (All in One, Yazz God, Zegarmistrz Czasu) i nie tylko: The Bastard (Myślenice), W dwie strony (Kłobuck), El.pank.el. (Panki/Katowice), SoundQ  (Kraków). Wstęp: 8,80 zł.
Rodzinnie
W Parku Miniatur „Złota Góra” impreza z okazji pożegnania lata rozpocznie się już o godz. 16.00 zabawą z animatorkami. Kto jednak liczy na atrakcje sceniczne, powinien zjawić się o 17.00. Wtedy zagra swoje przeboje Leszek Wiklak z zespołem Black & White. Od 19.30 publiczność będzie rozweselać Kabaret OTTO, a na 21.00 przewidziany jest występ gwiazdy wieczoru – zagrają Czerwone Gitary. Bilety: 20zł/os. Dzieci do lat 8 wstęp bezpłatny.
Malarstwo
O godz. 18.00 zaprasza Miejska Galeria Sztuki. W Sali Śląskiej odbędzie się wernisaż wystawy „Magia Jury” (malarstwo, rysunek fotografia), a w Sali Poplenerowej - wernisaż wystawy fotografii Elżbiety Siwik „Pod ścianą”. Wystawy będą czynne do 14 października. O godz. 19.00 w ratuszu, gdzie mieści się siedziba Muzeum Częstochowskiego, odbędzie się natomiast wernisaż  „Gra”. Autorką obrazów jest częstochowska artystka Małgorzata Stępniak. Tematem cyklu jest muzyka przedstawiona w różnych formach i kontekstach, m.in. jazzowych spotkań kawiarnianych czy kabaretowych piwnic studenckich. Wstęp wolny.   
Weekend w złotopotockim dworku
W XIX-wiecznym, klasycystycznym dworku Krasińskich w Złotym Potoku mieści się Muzeum Złotopotockie, które włączyło się w obchody XX Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegorocznym hasłem przedsięwzięcia są „Tajemnice codzienności”. W najbliższy weekend będzie można bezpłatnie obejrzeć zbiory muzealne oraz wziąć udział w wydarzeniach specjalnych. Program sobotni poświęcony zostanie tematyce spuścizny regionalnej: „Mity i rzeczywistość życia codziennego w Dobrach Złotopotockich”, natomiast spotkanie niedzielne uświetni 200. rocznicę urodzin patrona muzeum i odbędzie się pod hasłem „Zygmunt Krasiński – nie tylko poeta”. Oprócz prezentacji, wystaw i warsztatów, spotkanie urozmaicą akcenty muzyczne w wykonaniu uczennic częstochowskiej szkoły muzycznej: Dominiki Rydel oraz Doroty Sikorskiej.
Bluesowa sobota
15 września zachęcamy do wybrania się na 15. edycję festiwalu Blues nad Okszą do Kłobucka. W Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku zagoszczą muzycy polskiego i światowego bluesa oraz blues-rocka. Podczas tegorocznej edycji festiwalu wystąpią: Karolina Cygonek & Jan Gałach Band, Monkey Business, Marek Wojtowicz, SKL Blues, 7A Blues i gospodarz imprezy – Murphy Blues.
Pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym imprezy jest jak co roku – Ryszard Kadziak (gitara, harmonijka, vocal, ex – Linia 64), który wystąpi wraz ze swym zespołem Murphy Blues.


IM

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama