7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

03 czerwca 2010

Życie jak w bajce

7 dni
Program miasta „Baśniowy Festiwal Sztuki Przedszkolaka” pozwolił dzieciom na rozwój swych zainteresowań artystycznych. Dzięki temu wkroczyły w nieco inny świat niż ten znany na co dzień.

W programie artystyczno-edukacyjnym realizowanym od listopada 2009 r. przez Miejski Dom Kultury oraz Bibliotekę Publiczną uczestniczyły przedszkolaki ze wszystkich myszkowskich placówek. Dzieci miały możliwość rozwoju talentów plastycznych, aktorskich, pisarskich. Dzieci słuchały bajek i wierszy czytanych przez pracowników biblioteki, brały udział w zajęciach plastycznych, podczas których tworzyły ilustracje do wysłuchanych wcześniej utworów. Ciekawą propozycją dla maluchów było malowanie obrazów na sztalugach oraz malowanie na dużej płaszczyźnie. - Przedszkolaki miały okazję zetknąć się z innym sposobem malowania niż podczas zajęć plastycznych w przedszkolach. Przy sztalugach mogły się poczuć jak profesjonalni malarze, a podczas tworzenia na dużej płaszczyźnie – ok. 10-metrowym kartonie – rozwinęły umiejętność pracy w grupie, wspólnego tworzenia jednej całości – mówi Renata Lewandowska z Wydziału Artystycznego MDK.
Maluchy uczestniczyły też w spotkaniach z przedstawicielami świata kultury, m.in. z poetą Markiem Monikowskim, autorem wierszy dla dzieci, z plastykiem Marzeną Lech. - Zainteresowanie przedszkolaków było bardzo duże, słuchały opowieści z zapartym tchem, a następnie zadawały pytania odnośnie procesu twórczego, dzieląc się z gośćmi własnymi spostrzeżeniami. Z kolei żywe rozmowy w czasie zajęć plastycznych udowodniły zaangażowanie dzieci w projekt – mówi Renata Lewandowska. Jednym z elementów programu było też obejrzenie spektaklu teatralnego przez profesjonalnych aktorów. Dzieci obejrzały „Calineczkę”.
Podsumowanie projektu, które odbyło się pod koniec maja, udowodniło, że dzieci wyniosły z zajęć wiele pożytecznych umiejętności. Osoby odwiedzające MDK mogą podziwiać prace plastyczne stanowiące efekt działań przedszkolaków. Ponadto podczas uroczystego zamknięcia programu dzieci z poszczególnych placówek prezentowały własny program artystyczny. Były to wiersze, piosenki bądź krótkie przedstawienia związane z utworami literackimi. W zajęciach organizowanych prze Bibliotekę Publiczną i MDK w Myszkowie uczestniczyło w sumie ok. 150 dzieci, co świadczy, że tego typu przedsięwzięcia są strzałem w dziesiątkę.
Projekt „Baśniowy Festiwal Przedszkolaka” pozwolił dzieciom spędzać wolny czas na świetnej zabawie, jednocześnie rozwijając wrażliwość i fantazję. - Myślę, że udało nam się zachęcić maluchy do czytania, do rozwijania różnych form aktywności twórczej, korzystania z biblioteki, a nawet pisania. Niektórzy wykazywali ogromne zainteresowanie procesem powstawania utworów literackich i z pewnością poczynią własne próby – mówi Renata Lewandowska.


Redakcja

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama