7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

12 września 2012

Czy radnym zostaną zmniejszone diety?

Czy radnym zostaną zmniejszone diety?

7 dni
Współczesne czasy mijają pod znakiem kryzysu, a więc oszczędności – szuka ich każdy, także częstochowska „Solidarność”. Związkowcy wymyślili sposób, w jaki miasto może zyskać rocznie ponad 500 tys. zł. Zamiast sięgać do kieszeni podatnika, proponują zmniejszenie diety radnym.

   Związkowcy mobilizują się do pokojowej walki z magistratem. Podczas wczorajszych obrad Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarności” (11 września) zdecydowali się podjąć obywatelską inicjatywę uchwałodawczą. Czego chcą dokonać? Zmniejszyć wysokość diet częstochowskich radnych z 1854 zł miesięcznie do 309 zł. Cel ambitny, ale czy realny? Pod takim projektem uchwały „S” musiałaby zebrać przynajmniej tysiąc podpisów osób posiadających czynne prawo wyborcze. Jeśli inicjatywa związkowców spotka się z aprobatą mieszkańców, Rada Miasta będzie musiała projekt rozpatrzyć. Ale czy radni zagłosują wbrew własnym interesom? Wątpliwe, jednak pospekulujmy – co miasto mogłoby na tych zmianach zyskać? - Dzięki zaoszczędzonym sumom można dofinansować miejskie przedszkola, doinwestować szpitale lub zahamować planowany wzrost podatków lokalnych, m.in. od nieruchomości (mieszkań, lokali i gruntów), w tym dla przedsiębiorców tworzących miejsca pracy – wylicza Mirosław Kowalik, przewodniczący Zarządu Regionu. Według obliczeń pomysłodawców inicjatywy budżet Częstochowy wzbogaciłby się o 2 mln rocznie.
   - Obecnie „szeregowy” częstochowski radny, będący członkiem dwóch komisji [co w Częstochowie jest standardem - red.], otrzymuje na rękę ok. 1.850 zł (diety nie są opodatkowane). Dodatkowo płatne jest przewodniczenie komisji i samej radzie, której posiedzenia odbywają się raz w miesiącu. W efekcie pobory wielu z 24 częstochowskich radnych sięgają 2.385-2.650 zł netto miesięcznie. Jest to równowartość wynagrodzenia miesięcznego 3.330-3.700 zł (brutto) z umowy o pracę, wynagrodzenia nieosiągalnego dla większości częstochowian – bulwersują się związkowcy.
   Prawo do inicjatywy uchwałodawczej radni miasta przekazali mieszkańcom Częstochowy w ubiegłym roku. Wprawdzie projekt regulaminu tej procedury jest w trakcie konsultacji z prawnikami, jednak „Solidarność”już teraz chce skorzystać z możliwości społecznej inicjatywy. Zbiórka podpisów przeprowadzana będzie w zakładach pracy oraz na ulicach już od przyszłego tygodnia. 


IM

Komentarze (1)

13 września 2012

Gdy czytam: "... według obliczeń pomysłodawców inicjatywy budżet Częstochowy wzbogaciłby się o 500 tys. zł rocznie, a więc o 2 mln rocznie"... to dostaję oczopląsu wahadłowego. Cel inicjatywy chwalebny, szkoda że nierealny... niezbędna wydaje się inicjatywa ustawodawcza regulująca ten problem i sprowadzająca wysokość diety radnych do poziomu symbolicznego albo wręcz do zera... zwiększałoby to prawdopodobieństwo, że do roli radnych aspirowaliby ludzie zaangażowani w rozwiązywanie problemów miasta, a pozbawieni motywacji finansowych. A poza tym nie przesadzajmy z tym "trudem" radnych - w obecnym wydaniu to raczej zabawa chłoptasiów w piaskownicy z dodatkowym wynagrodzeniem... Konkluzja: 10-cio osobowa rada miasta (dzisiaj 28) z symboliczną dietą (np.500 zł miesięcznie) lub ciało pracujące społecznie - pro publico bono...


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama