7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

11 września 2012

W złotopotockim dworku

7 dni
W najbliższy weekend (15-16 września) Polska po raz 20. włączy się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) – największego w Europie wydarzenia promującego zabytki. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Tajemnice codzienności”. Z tej okazji mieszkańców regionu zaprasza do siebie Muzeum Złotopotockie.

Klasycystyczny dworek Krasińskich w Złotym Potoku datowany jest na rok 1829. W tym właśnie budynku od 2008 roku funkcjonuje Muzeum Regionalne, którego ekspozycje poświęcone są rodzinom Krasińskich oraz Raczyńskich. W muzeum znajdują się meble, obrazy, rzeźby, przedmioty rzemiosła artystycznego, m.in.: pierwsze wydania niektórych utworów Zygmunta Krasińskiego, portrety poety i członków jego rodziny, drobne przedmioty użytkowe oraz pianino marki „ERARD”, w którego wyborze pomagał poecie Fryderyk Chopin. Pianino to było przeznaczone dla Delfiny Potockiej. Obecnie wystawa została poszerzona o zabytki znajdujące się dotychczas w sąsiednim pałacu Raczyńskich. W trakcie obchodów EDD będzie można zapoznać się z tymi zbiorami, a ponadto uczestniczyć w wydarzeniach specjalnych. Pierwszy dzień programu poświęcony zostanie tematyce spuścizny regionalnej: „Mity i rzeczywistość życia codziennego w Dobrach Złotopotockich”, natomiast spotkanie niedzielne uświetni 200. rocznicę urodzin patrona muzeum i odbędzie się pod hasłem „Zygmunt Krasiński – nie tylko poeta”. Oprócz prezentacji, wystaw i warsztatów, spotkanie urozmaicą akcenty muzyczne w wykonaniu uczennic częstochowskiej szkoły muzycznej: Dominiki Rydel oraz Doroty Sikorskiej. Tygodnik „7dni” objął wydarzenie patronatem medialnym.
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, która łączy promocję zabytków z edukacją historyczno-kulturalną. Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się w 1985 r. w Hiszpanii, podczas II Konferencji Rady Europy w Grenadzie. To wtedy francuski minister kultury zaproponował rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji w 1984 r., „Dni Otwartych Zabytków”, podczas których po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono obiekty. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Obecnie biorą w nich udział członkowie Rady Europy oraz Armenia, Azerbejdżan, Gruzja i Turcja. Polska przyłączyła się do projektu w 1993 r.


IM

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama