7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

22 sierpnia 2012

TEATR: Trybik ku pokrzepieniu serc

7 dni
Półmetek VII Festiwalu Teatrów Ogródkowych za nami. W niedzielę 19 sierpnia w Teatrze From Poland zaprezentował się częstochowski zespół studencki „Trybik” ze spektaklem „Agata szuka pracy”.

Studencki Teatr Politechniki Częstochowskiej zadebiutował na scenie w zeszłym roku inscenizacją dramatu „Tango” Sławomira Mrożka. Kolejna produkcja zespołu „Agata szuka pracy” pokazuje konsekwencję reżysera Mariana Florka w doborze repertuaru. Oba spektakle dotykają podobnych problemów, obrazując groteskowy konflikt pokoleń: „postępowych” i „wyzwolonych” rodziców oraz młodego pokolenia, które walczy o zachowanie swoich zasad i wartości. Oś tego sporu przebiega na linii matki i córki, dzięki czemu spektakl obrasta w kontekst różnych twarzy feminizmu. Tytułowa bohaterka desperacko szuka pracy, ale jej zmagania to nie tylko walka z trudną sytuacją finansową – to przede wszystkim bój z narzucanymi jej rolami społecznymi w imię własnych priorytetów, pasji, godności i marzeń; walka o to, jak żyć: godnie czy wygodnie? Tematyka spektaklu jest zatem ciężkiego kalibru, ale przedstawiona została w formie komediowej, przywołując na myśl słowa Gogola: „Z czego się śmiejecie? Z siebie samych się śmiejecie!”. Widz nie odczuwa dramatyzmu postaci, podśmiewa się z dialogów i sytuacji, dystansuje się od przedstawionych sytuacji. Zmagania bohaterki kończą się happy endem, tak jakby twórcy inscenizacji chcieli publiczność pocieszyć i umoralnić, że konsekwentne trwanie przy własnych zasadach i marzeniach przynosi nagrodę.
Tytułową postać grają cztery aktorki, przez co z jednej strony los Agaty może się wydawać uniwersalny, z drugiej – pokazana zostaje wielowymiarowość tożsamości, jak i jej rozbicie. Spektakl urozmaica wykorzystanie pacynek oraz multimediów. Technicznie przedstawienie wymaga dopieszczenia – produkcja jest w toku i jej premiera przewidziana jest na jesień. „Agata szuka pracy” to lekka i zabawna propozycja dla częstochowian, potrafi wzbudzić w widzu refleksje i optymizm w duchu zasady „ku pokrzepieniu serc”. 
W niedzielę 26 sierpnia w Teatrze From Poland (godz. 19.00) wystąpi laureat tegorocznej edycji Festiwalu Teatrów Ogródkowych – Teatr w Krzywym Zwierciadle ze spektaklem „RTG – Roland Topor Games”.


Ilona Matuszczak, fot. Marek Dziurkowski

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama