7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

21 sierpnia 2012

Spotkanie kultur w Lelowie

Spotkanie kultur w Lelowie

7 dni
Gmina Lelów konsekwentnie promuje i pielęgnuje przyjaźń dwóch kultur: polskiej i żydowskiej. Jej starania doceniają mieszkańcy i turyści – X Święto Ciulimu-Czulentu ściągnęło do Lelowa kilka tysięcy osób.

Lelowskie Spotkania Kultur przyciągają rzesze ludzi poprzez zmysły: smak, węch, wzrok i słuch, ponieważ pojednanie kultur odbywa się tutaj i na płaszczyźnie artystycznej, i na kulinarnej: polskiego ciulimu oraz żydowskiego czulentu. Program dwudniowej imprezy (18-19 sierpnia) łączył w sobie koncerty, warsztaty i wystawy. Sobota była dniem polskiego folkloru, którą firmował występ Golca uOrkiestry. Niedziela poświęcona została kulturze żydowskiej i tradycyjnie została  zainaugurowana poprzez uroczyste zapalenie menory. W ten dzień sceną zawładnął duch muzyki klezmerskiej z Leopoldem Kozłowskim na czele, artystą zwanym „ostatnim klezmerem Galicji”. Święto Ciulimu-Czulentu niewątpliwie stanowi oryginalną wizytówkę naszego regionu.
Lelów jest miejscem corocznych pielgrzymek chasydów, którzy zjeżdżają się tutaj w lutym z całego świata, aby pomodlić się nad grobem cadyka Bidermana – sławnego mędrca, lekarza i uzdrowiciela, rzecznika pokojowego współistnienia społeczności żydowskiej i polskiej. 

Zdjęcia: materiały gminy Lelów.


IM

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama