7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

14 sierpnia 2012

Gdzie wyrzucić żarówkę żarową?

Gdzie wyrzucić żarówkę żarową?

7 dni
Sonda: Segregacja śmieci

Ankietowani, którzy wzięli udział w naszej sondzie ulicznej, wykazali się wyjątkową nadgorliwością w temacie segregacji śmieci. Trzeba pamiętać, że nie każdy przedmiot powinien trafiać do punktów selektywnej zbiórki odpadów, a do zwykłego śmietnika – m.in. żarówka żarowa. Nikt z uczestników sondy nie odpowiedział na pytanie prawidłowo. Więcej niż połowa ankietowanych (54 proc.) wskazała, że tradycyjna żarówka powinna znaleźć się w odpadach niebezpiecznych, a aż 33 proc. przechodniów wrzuciłaby ją do szkła. Prawidłowej odpowiedzi w tej kwestii udziela dr inż. Edyta Soboniak, kierownik ds. organizacji systemu gospodarowania odpadami: - Tradycyjne żarówki żarowe nie są odpadem niebezpiecznym, wyrzuca się je do zmieszanych odpadów komunalnych, czyli śmietnika. Ponadto w żadnym razie nie powinno się ich umieszczać w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), w których zbierane jest selektywnie m.in. szkło, gdyż maja inną temperaturę topnienia niż szkło, z którego wykonana jest tradycyjna butelka – przestrzega specjalistka.
Niestety inaczej jest w przypadku świetlówek i żarówek energooszczędnych – te powinny zostać oddane do punktu odpadów niebezpiecznych, np. Mobilnego Punktu Zbierania Odpadów Niebezpiecznych. Dlaczego? - Energooszczędne świetlówki zawierają rtęć, dlatego wyrzucanie ich do „śmieci”, skąd trafiają na składowisko, jest szkodliwe – tłumaczy ekspert.


IM

Komentarze (3)

14 listopada 2019

Redakcja o żarówkach, a ja zadam pytanie jak mieszkańcy mają segregować odpady skoro nie ma kontenerów? Opłaty za śmieci są podnoszone,ale jakość usług firm odbierających odpady nie uległa poprawie.Ustawa śmieciowa to jeden wielki bubel,a śmieci do lasu nadal są wyrzucane.


12 listopada 2019

Wszystko zależy jaka to żarówka.Zwykłe ledy można do elektrośmieci, ale jeśli chodzi o te stare, które mogą mieć metale ciężkie, powinno oddawać się w specjalnie wyselekcjonowane miejsca. https://ardant.pl/gdzie-wyrzucac-zwykle-zarowki-i-stare-lampy/ Poczytajcie sobie.


02 sierpnia 2019

"Bo nie zna życia, kto nie służył w marynarce". Od początku istnienia obowiązku selektywnej zbiórki odpadów, żadna władza ( w tym 'jełopejska') nie wydała prawidłowej 'instrukcji' segregacji.


Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama