7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

30 lipca 2012

Sonda: Segregacja śmieci - gdzie wyrzucić karton po mleku?

Sonda: Segregacja śmieci - gdzie wyrzucić karton po mleku?

7 dni
Karton po mleku podzielił specjalistów od ekologii. Jedni są zdania, że powinien on trafiać do makulatury, inni – do tworzyw sztucznych. Powód jest prosty – opakowania po płynnej żywności (napojach, gotowych zupach) składają się z dwóch materiałów: papieru oraz aluminium. Skoro temat podzielił specjalistów, nikogo nie mogą dziwić odpowiedzi naszych ankietowanych: zdecydowana większość (57 proc.) wrzuciłaby karton po mleku do makulatury, a drugą najczęściej udzielaną odpowiedzą są tworzywa sztuczne (32 proc.). 

W Częstochowie system gospodarowania odpadami jest dopiero opracowywany, w związku z czym odpowiedź na pytanie: „gdzie powinniśmy wyrzucić karton po mleku?” jest wprawdzie jednoznaczna, ale tymczasowa. - Na ten moment mieszkańcy powinny wrzucać kartony po mleku do odpadów zmieszanych pochodzących z gospodarstw domowych. Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. posiada na Sobuczynie sortownie i tu odpady te zostaną bez większych problemów posortowane i rozdzielone. W najbliższym czasie sprecyzujemy sposoby selektywnego zbierania odpadów i poinformujemy o tym społeczeństwo w kampaniach reklamowych, na stronie internetowej itp. - wyjaśnia Edyta Soboniak, kierownik ds. organizacji systemu gospodarowania odpadami. - Wiemy, że aby kartony po mleku i sokach mogły zostać poddane recyklingowi, konsument powinien oddzielić je od pozostałych rodzajów odpadów. W myśl rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy  z dnia 25 października 2005 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami opakowaniowymi - opakowania kartonowe do płynnej żywności powinny być zbierane w pojemnikach żółtych oznaczonych napisem „metale, tworzywa sztuczne”. Ostateczną decyzje podejmą jednak Radni Miasta Częstochowy – dodaje.
Pozostaje jednak pytanie, ile czasu po opracowaniu systemu selektywnej zbiórki odpadów zajmie edukacja mieszkańców w tym zakresie.


IM

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama