7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

27 lipca 2012

100-lecie OSP we Mstowie

7 dni
Bieżący rok w Mstowie wyjątkowo obfituje w jubileuszowe święta. W czerwcu obchodzono tam 800-lecie zjazdu biskupów polskich. Teraz przyszedł czas na uroczystości strażackie - 28 lipca strażacy będą obchodzić 100-lecie istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w sobotę o godz. 14.00. na mstowskim rynku. Stamtąd ruszy pochód strażaków na tamtejsze błonia, aby wspólnie modlić się przy ołtarzu polowym i uczestniczyć w uroczystości nadania odznaczeń. O 17.30 rozpoczną się popisy artystyczne, zakończone strażacką dyskoteką. W programie:
Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Mykanów
uczniowie Zespołu Szkół w Mstowie
Koło Gospodyń Wiejskich w Mstowie
wokalista R&B Fluent
legendarna grupa skifflowa No To Co
zespół rockowy HELOU.
100-lecie działalności mstowskiej OSP dokumentują liczne pamiątki: pierwszy sztandar, stare hełmy, lampy, prądownica, zasłona azbestowa chroniąca przed ogniem oraz kronika z 1933 roku ze zdjęciami i podpisami założycieli: Karola Łęckiego, Bronisława Szwajcera i Aleksandra Steinhagena. Kronika, w której pierwsze wpisy i zdjęcia pochodzą z 1933 roku, kończy się dokumentacją wydarzeń z lat 60. ubiegłego wieku. Obecnie w jednostce pracuje ponad 60 druhów i druhen oraz 20 członków wspierających. Działa w niej żeńska drużyna, która startuje w zawodach strażackich. Strażacy ochotnicy mają ukończone kursy m. in. szeregowych, operatorów sprzętu oraz ratowników medycznych. Od 2004 roku jednostka włączona jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
100-lecie istnienia jednostki jest dla strażaków powodem do dumy: - Jesteśmy najstarszą jednostką OSP na terenie gminy Mstów. 100 lat działalności, bogata historia i wspaniała tradycja – podkreślają strażacy ochotnicy z Mstowa. Dla wielu z nich jest to kontynuacja tradycji rodzinnych.


Red.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama