7dni

Szukaj

Szukaj na stronie Tygodnika 7dni

27 lipca 2012

Kłobuck bez Kamyka?

Kłobuck bez Kamyka?

7 dni
Gmina Kamyk... To wcale nie pomyłka, status gminy Kamyk stracił w połowie lat 70. i został wchłonięty przez Kłobuck. Do dziś niektórzy mieszkańcy przypominają powiedzenie: „Ten Kłobuck, który leży koło Kamyka”. Dziś wprawdzie jest odwrotnie, ale czy na stałe?

   Towarzystwo Przyjaciół Kamyka, które rozpoczęło działalność na początku bieżącego roku, skupia jako sympatyków już większą część mieszkańców swojego terenu. Za główne cele obiera reaktywację gminy, ochronę terenu i współpracę z mieszkańcami. Jego działania trudno nie nazwać rewolucyjnymi, gdyż jak dotąd większość miejscowości ubiegających się o miano gmin poległo na biurokratycznym gruncie. Spektakularny sukces odniosły jedynie Jaśliska, którym udało się odłączyć od gminy Dukla – tworząc własną.
   Towarzystwo zamierza również odzyskać zabytkowy dworek stojący w centrum wsi. Wybudowany pod koniec XIX wieku obiekt poszczycić się może ciekawą, aczkolwiek nierzadko tragiczną historią. Obecnie, od dwóch lat niszczeje, a zabite deskami okna jednoznacznie świadczą o jego postępującej dewastacji. Właścicielem budynku jest gmina Kłobuck, która od lat powtarza niczym mantrę: pieniędzy na remont – brak. W ostatnim czasie pojawił się pomysł sprzedaży dworku za absurdalnie niską cenę 480 tys. zł., jednak po interwencji mieszkańców Kamyka władze gminy wycofały się z tych planów. Członkowie Towarzystwa próbowali rozmawiać i negocjować ze wszystkimi radnymi Kłobucka. Mimo licznych obietnic i uzgodnień głosowania podczas sesji rady pokazywały mieszkańcom Kamyka, gdzie ich miejsce. - Jestem szeregowym radnym. Część radnych głosowała inaczej, bowiem pojawiły się pewne okoliczności, które budziły wątpliwości. Moim zdaniem duża wina leży po stronie pracowników Urzędu Gminy, których zadaniem było pozyskanie środków na remont zabytkowego dworku od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Widzę natomiast wyjście z sytuacji poprzez wprowadzenie partnerstwa na linii gmina i stowarzyszenie – mówi Tomasz Wałęga, radny gminy Kłobuck. Rajcowie zachowują się jak pies ogrodnika. Delegacja członków stowarzyszenia uzgodniła w Ministerstwie, że jeśli dworek byłby przekazany im do użytkowania, mogą składać wniosek o środki publiczne na jego renowację.
   Brak kompromisu władz gminy Kłobuck na tyle drażni mieszkańców Kamyka, że w zasadzie tylko patrzeć jak podejmą próby odłączenia się od Kłobucka (idąc za przykładem gminy Jaśliska). - W Kłobucku gadają, że nie ma na Kamyk pieniędzy, że jesteśmy pazerni, że chcemy dworek, że wciąż mamy jakieś żądania. Gdybyśmy odłączyli się od nich, przestaliby mieć z nami kłopot – mówi jeden z mieszkańców Kamyka. Konflikt na styku Kamyk – Kłobuck wciąż narasta i jeśli rzeczywiście temu pierwszemu udałoby się odzyskać suwerenność, to powiedzenie o dużej miejscowości przy małej może nabrać nowego znaczenia.

GMINA JAŚLISKA

Jedyna gmina, której udało się zmienić układ administracyjny po 1998 roku.
Województwo: podkarpackie
Powiat: krośnieński
Status gminy: 1934 - 54, 1973 – 1975, reaktywacja od 2010 r.
Wójt: mgr inż. Ignacy Lorenc
Powierzchnia: 98,63 km kw.
Ludność (2010 r.): 2.076


Renata R. Kluczna

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skomentuj

Treść:
E-mail:

Dobre bo Nasze

Dobre Bo Nasze

Reklama

Reklama